Erasmus v belgickém Louvain-la-Neuve

by Michaela

Tento rok je tomu 7 let, co jsem byla na výměnném studentském pobytu v rámci Erasmu v Belgii, konkrétně ve studentském městečku Louvain-la-Neuve (neboli LLN, jak se zde hojně používá), a tak jsem si řekla, že bych o Erasmu v LLN mohla něco napsat na základě 6 měsíců, které jsem zde strávila. Takže pokud se právě rozhodujete, kam na výměnu nebo přímo zda se na vrhnout do LLN, tak si určitě přečtěte tento článek o Erasmu v belgickém Louvain-la-Neuve.

 

Město a univerzita

Erasmus_in_Louvain_la_Neuve_4

Louvain-la-Neuve je studentské městečko ležící přibližně 20 km jihovýchodně od Bruselu, postavené v 70. letech minulého století jako hostitelské město pro francouzsky mluvící část Katolické univerzity Leuven. Vše začalo v roce 1968, kdy byla kvůli jazykovým problémům Katolická univerzita v Leuvenu rozdělena na 2 části: vlámsky mluvící část Katholieke Universiteit Leuven (KU Leuven) zůstala v Leuvenu a nově vzniklá francouzsky mluvící část Université Catholique de Louvain (UCL) se přesunula do nově postaveného městečka Louvain-la-Neuve (v překladu „Nový Leuven“). Université Catholique de Louvain je dnes největší frankofonní univerzitou v Belgii.

Určitě vás uchvátí mladá duše města – architektonicky je totiž město i univerzita v Louvain-la-Neuve odlišná od univerzity v Leuvenu, která pochází z 15. století. Loni na jaře jsem opět zavítala do LLN po 6 letech, a všimla jsem si, že se tam neustále staví (tentokrát to byly nové apartmány), přibývají realitní agentury, nově otevřené kavárny a restaurace, a město tak stále nabývá na modernosti.

Centrum města je obydleno téměř výhradně studenty, a tak je LLN během týdne velice živým městem. Ti však na víkend z velké části odjíždí k rodičům, a tak v pátek a v neděli večer slyšíte po celém městě jezdící kufry. Nikde jinde jsem neviděla tak častou davovou migraci. 🙂 O víkendu to tu zeje prázdnotou. Naštěstí je tu však Kot Erasmus a ostatní zájmové koty či ESN, které organizují akce pro ty, kteří zůstanou. Ať již jde o sportovní či kulturní aktivity, multikulturní večeře, nebo výlety, vždy se něco děje a nudit se tu tedy budete jen pokud budete sami chtít. 

Erasmus_in_Louvain_la_Neuve_20

Erasmus jsem dělala na fakultě Managementu (Louvain School of Management) a zdejší výuka mi hodně dala, na rozdíl od typických českých kurzů (na státních univerzitách  mé doby). Je koncipovaná spíše po praktické stránce, kdy často vyučují profesionálové v oboru, dělají se případové studie, diskutuje se tu více a pracuje se ve skupinách, a člověk tak snadněji získá vhled do toho, jak to chodí v praxi. 

 

Jak se dostat do Louvain-la-Neuve

Erasmus_in_Louvain_la_Neuve_21

Belgie se 2 mezinárodními letišti je snadno dostupná z většiny evropských měst. Z Prahy tam denně lítají Brussels Airlines či Czech Airlines (cca 1 hodina letu), z Brna RyanAir. Z letiště Brusel National se pak vydáte vlakem do Bruselu, odkud přesednete na vlak do Ottignies – Louvain-la-Neuve, s přestupem v Ottignies (cesta trvá něco kolem hodiny, záleží na typu vlaku). Z letiště v Charleroi (Brussels South) cesta s jedním přestupem trvá něco málo přes hodinu. Můžete však přijet i pohodlným autobusem Student Agency – cesta do Bruselu trvá 11 hodin a jede se přes noc. 

Cestu vlakem si naplánujte na stránkách SNCB (belgických drah).

 

Ubytování 

Erasmus_in_Louvain_la_Neuve_10

Pro studentské bydlení v Belgii jsou typické tzv. koty a jde o pokoje ve sdíleném bytě. Zdejší univerzita pronajímá koty i krátkodobým studentům, chce si to však zažádat několik měsíců dopředu. Jinak se dá pronájem zařídit i v místních realitkách, ale tam počítejte s malinko vyšší cenou (pro orientaci, já měla tenkrát kot od realitky asi za 365 EUR měsíčně a lidé, co měli kot od univerzity, platili tak 320 EUR). Pronajmout si v realitce můžete i studio, tam už se ale ceny pohybují od 500 EUR výše. Další možností je pronájem pokojů/studií přímo u vlastníků bytů (většinou starší lidé či rodiny). Tam však dávejte pozor na podvody a nikdy neposílejte peníze dopředu bez podepsané smlouvy! 

Obecné informace o ubytování poskytovaným univerzitou včetně seznamu realitek či soukromníků pronajímajících studentské koty najdete na webu UCL. Pokud si ubytování zařizujete na poslední chvíli, můžete také zkusit různé FB stránky, kde studenti přenechávají svůj nájem na kratší i delší dobu a často jde o last-minute (například Colocation LLN). Kdybyste přeci jen nesehnali ubytování před příjezdem do LLN, nezoufejte, je tu ještě Kot Erasmus, který má k dispozici pokoje pro last-minute zoufalce a kde můžete přečkat prvních pár dní, než si ubytování seženete na místě.

 

Každodenní život v LLN 

Louvain-la-Neuve zajišťuje plnou kvalitu studentského života. Fakulty, sportovní centrum, studentská jídelna, knihovna, kino, doktor, restaurace, obchody, bary, kluby, jezero aj. – téměř všude se dostanete pěšky a navíc vždy všude někoho známého potkáte. 🙂

Sportovní centrum „Blocry“ je přístupné všem studentům a to i Erasmákům. Je tu na výběr z tolika aktivit – od fotbalu, tenisu či badmintonu až po tanec či fitness, je tu i plavecký bazén. Chodila jsem na kurz salsy a byl boží – učil nás přímo Brazilec. Zkoušela jsem i scénický tanec, fitko nebo aerobic, vždy podle nálady. 

Jezero v Louvain-la-Neuve je velice populárním místem a ožívá s prvními slunečními paprsky. Kolem jezera se táhne cesta, po které lidé chodí venčit psy, běhat, nebo se jen tak procházet. Kromě cesty je tu také velká zatravněná plocha, kde se v teplejším počasí pořádají davové „barbeque“ (ne že by se tu nějak hromadně grilovalo, barbeque je krycí jméno pro chlastání venku). 🙂

pokud se právě rozhodujete, kam na výměnu nebo přímo zda se na vrhnout do LLN, tak si přečtěte tento článek o Erasmu v belgickém Louvain-la-Neuve.

Studentská jídelna se nachází přímo v centru a za mé doby tu byla vždy denní nabídka (téměř vždy maso), těstoviny s třemi druhy omáčky a pak nějaký salátový bufet. Až vám tu přestane chutnat, je tu plno restaurací a je i na výběr z různých kuchyní. Dobré restaurace jsou například Nulle Part Ailleurs nebo Le Piano (jedna z nejstarších restaurací v LLN), pokud máte chuť na tapas, zamiřte do Belgicanos, za palačinkami do La Creperie Bretonne, na pivo do Brasse-Temps – možností stravování se venku je v LLN spousta. A samozřejmě nechybí typická belgická hranolkárna (stánek zvaný friterie), kebab, nebo wafle. 

Muzeum Tin Tin tu vyrůstalo v době, kdy jsem opouštěla LLN a od té doby je to populární místo zájmu všech milovníků komiksu.

Erasmus_in_Louvain_la_Neuve_8

V Louvain-la-Neuve najdete dokonce kino a divadlo. Popravdě ani jedno jsem nenavštívila, jelikož má znalost francouzštiny v té době byla hodně slabá a byla jsem zaneprázdněná buď cestováním po celé Belgii, nebo nějakými aktivitami s ostatními Erasmáky.

Ve městě najdete také plno nákupních možností – je tu jednak velké obchodní centrum hned u nádraží, pak jsou tu i uličky plné malých butiků s oblečením, papírnictví, knižní obchod, obchod s čaji, s bio výživou a další. Co se týká běžných nákupů, v obchodním centru je supermarket Delhaize a na druhém konci města najdete Aldi, což je něco jako Lidl, ale přijde mi , že kvalita produktů je o něco horší. 

Erasmus_in_Louvain_la_Neuve_6

 

Pařby

Pařby v Louvain-la-Neuve jsou divoké a město je tím známé po celé Belgii, z toho důvodu se o tom tady více rozepíšu. Z počátku vám přijde, že jste se ocitli někde mimo civilizaci nebo v nějakém ghettu, ale pak si zvyknete. Kromě pařeb v kotech, které jsou tu v kampusu četné a každý den si někdo najde příležitost slavit, jsou tu studentské kluby neboli tzv. cercles, udržované studentskými komunitami. Každý fakulta má svůj cercle a pak je tu ještě jeden společný, který se jmenuje La Casa. Jde o poměrně divoká místa, kam se většina Erasmáků ze začátku bojí chodit. Pivo za hubičku, obrovský nával na malou místnost a utrženost ze řetězu dvacetiletých studentů není dobrá kombinace. A tak se často stává, že tato místa po půlnoci smrdí vším možným. Pokud se tam vydáte s partou, měli byste se obléct do nejhoršího oblečení, co máte a co vám popřípadě nevadí vyhodit. Boty by vycházce do cerclu vůbec neměly přijít do vašeho pokoje. Asi si myslíte, že přeháním. Kdo nezažil, nepochopí. A než pochopíte, že se vám to nezdá, přistane vám nejspíš na hlavě kelímek z poloviny plný piva – vítejte v Louvain-la-Neuve! 🙂 (jinak kelímek piva je ještě slabý odvar, ale dál do detailů už raději zacházet nebudu). Měla jsem na návštěvě české spolužáky z Leuvenu, který je přeci jen kultivovanější, takže ti také jen zírali na tu divočinu. Pro cizince je to ze začátku trochu silné kafe, ale pak se banda často vyhecuje a jde to zkusit – tohle jinde nezažijete.

Erasmus_in_Louvain_la_Neuve_15

Je tu také jedno kultivovanější místo pro ty, kdo cercles nedávají. Jde o irskou hospodu Becketts na Grande place. V prvním patře je prostor na tancování a v neděli tu jsou také kurzy salsy.

Během teplejších měsíců se studentské pařby přesouvají k jezeru a na velká náměstí – Grande place a Place de l´université – lidé sedí na zemi, pijí pivo a povídají si, a policie na to všechno dohlíží. 

Erasmus_in_Louvain_la_Neuve_7

Louvain-la-Neuve si za pár desítek let své existence vytvořil svůj vlastní folklor a během roku se tu děje pár zajímavých akcí. K těm největším patří především “LLN 24h vélo” v říjnu (závody na kolech organizované studenty, po kterých následují bujaré venkovní koncerty, akce má každý rok návštěvnost něco kolem 40,000 lidí!) a “Bal des Busés“ v květnu (jedná se taktéž o venkovní koncert s masovou návštěvností). 

Erasmus_in_Louvain_la_Neuve_12

 

Cestování

Belgie se se svou rozlohou +/- 1 třetinou Čech a s pár významnými městy se dá v pohodě za 6 měsíců procestovat. Města jako Brugy, Gent, Antverpy, Brusel, Namur aj. jsou krásné výlety na víkendy strávené se skupinkou Erasmáků nebo když vám přijede návštěva z Čech. Navíc cestování vlakem je v Belgii snadné, jelikož belgická železniční síť je jedna z nejlepších v Evropě a navíc je pro studenty do 25 let cenově výhodné – stačí si pořídit tzv. GoPass, kdy zaplatíte jednorázovou částku a jízdenka pak funguje jako kredit, ze kterého si odškrtáváte jednotlivé cesty, přičemž na něj může jet s vámi i váš český kamarád. Jedna cesta mě tenkrát přes GoPass vyšla cca na 5 EUR kamkoli po Belgii.

Erasmus_in_Louvain_la_Neuve_16

Brusel je také strategické startovní místo, pokud chcete cestovat po Evropě. RyanAir má buď z Brussels National nebo z Brussels South v Charleroi plno letů do desítek Evropských měst a ceny jsou často více než lákavé. Během pobytu jsme se třeba vydali s holkama z Koreje a jedním Mexičanem na pár dní do Madridu se zpáteční letenkou za 25 EUR a se skupinkou Italů do Glasgow ve Skotsku se zpáteční letenkou za za 18 EUR. Navíc města jako Amsterdam, Paříž, Londýn, Lucemburk jsou odsud 2-3 hodiny (rychlo)vlakem. Pokud tedy rádi cestujete, Belgie je ideální město pro váš pobyt v rámci Erasmu.

Erasmus_in_louvain_la_Neuve_19

Těch 6 měsíců strávených v Louvain-la-Neuve bylo nezapomenutelných. Potkala jsem tu plno lidí z celého světa, se kterými jsme strávili báječný studentský bezstarostný čas. A tahle písnička od Edouard Priem mi ho bude připomínat nadosmrti: 

Louvain-la-Neuve, ty nikdy v noci nespíš, nutíš mě zpívat bez přestání. Celý rok slavíme, v červnu pak občas brečíme, ale nikdy, nikdy na tebe nezapomenu…

Erasmus bych obecně doporučila každému mladému studentovi, je to příležitost, jak strávit pár měsíců v zahraničí, postarat se o sebe v cizím prostředí a poznat něco nového. Vůbec se nerozhodujte a jeďte! Třeba zjistíte tak jako já, že váš život je jinde. Erasmus mi změnil pohled na život a po návratu jsem se nemohla smířit s představou, že můj život se bude odehrávat na jednom místě. Představu usazení nahlodávaly myšlenky na to ještě někam vypadnout a tak se nakonec po promoci stalo – Belgie si mě zavolala zpět. 🙂

Přemýšlíte, že někam vyjedete? Kam vás to nejvíce táhne a proč? Nebo jste již na Erasmu byli? Kde a jaké to bylo? 

You may also like

2 comments

Denyii 20.5.2016 - 19:50

Neskutečně zajímavý článek! 🙂 Mě právě studium v zahraničí hrozně moc láka, ovšem jsem teprve v devítce, takže něco jako erasmus je pro mě nepřístupné. Ale hledala jsem a hledala, a nakonec přece jenom našla. V srpnu jedu na rok studovat na střední do usa, což mi doufám hodně přinese. 🙂 Jestli budu chodit na vysokou nebo budu mít nějakou jinou příležitost jet na erasmus určitě to také vyzkouším. Nevím proč, ale poměrně mě začalo lákat Dánsko 😀 Ale jinak jsem spíše na ty daleké země viz usa anebo mě hodně láká Austrálie. 🙂
Ale opravdu, enskutečně zajímavý článek, přečetla jsem ho celý jedním dechem! 🙂 Hrozně pěkně to píšeš/vyprávíš. 🙂
DENYII

Reply
Michaela 24.5.2016 - 14:57

Děkuji!! Jsem ráda, že se líbí. Rok v USA Tě určitě plně obohatí a pokud jedeš už takhle mladá, asi to nebude jediný výjezd 😉 Držím palce, ať vše dobře dopadne!! 🙂

Reply

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy